MOBIL.sk MOBIL.sk

Sony Xperia XZ2 Premium: Dvojoký prémiový Japonec
zdroj: Sony Mobile

Sony Xperia XZ2 Premium: Dvojoký prémiový Japonec

Rada Premium od Sony vždy zosobňovala to najlepšie z japonského technologického sveta. Xperia XZ2 Premium nie je žiadnou výnimkou. Sony jej okrem mnohých iných prvotriednych vlastností dalo aj dve optiky hlavného fotoaparátu. A niektoré veci jej zase bohužiaľ ubralo.

Toto je vôbec prvýkrát, čo Sony predstavilo smartfón s dvomi optikami hlavného fotoaparátu Motion Eye. Ku klasickému objektívu s 19 megapixelmi s clonou f/1.8 pribudol aj druhý. Ten má 12 megapixelov, je monochromaticky (čierno-biely) s clonou f/1.6. Toto kombo sa podľa spoločnosti postará o skvelé snímky aj počas zlých svetelných podmienok. Napomáha tomu aj párovanie s obrazovým signálovým procesorom AUBE, s ktorým sme sa doteraz mohli stretnúť len u digitálnych zrkadloviek.

Sony Mobile

Fotoaparát vie robiť aj skvelé čierno-boele fotografie vďaka monochromatickému senzoru, ktorý je na to určený. Na svoje si však prídu aj milovníci fotografií s bokeh efektom (rozmazané pozadie), spoločnosť Sony totiž vybavila novú Xperiu XZ2 Premium aj touto funkciou. Jediným obmedzením bude nutnosť počkať si do jesene, kedy Sony túto funkciu softvérovo sprístupní majiteľom. Ďalšou vychytávkou, ktorú dnes vidíme na prémiových mobiloch stále častejšie, je podpora super spomaleného videa s 960 snímkami za sekundu, a to v rozlíšení 720p (HD) aj 1080p (Full HD). Predný fotoaparát je vybavený 13 megapixelmi a clonou f/2.0.

Sony Mobile

5,8-palcový displej pracuje v stále nadštandardnom rozlíšení 4K a po nvom podporuje aj funkciu HDR. To znamená, že displej by mal byť až o 30 percent jasnejší než ten predošlý v Xperii XZ Premium. Tiež je o 11 percent väčší. Takýto jemný displej zatiaľ žiadna konkurenčná značka na náš trh nepriniesla. Po bokoch displeja nenájdete prakticky žiadne rámčeky. Na hornej a dolnej strane ich však Sony nechalo. Sú domovom pre prednú kamerku, senzory a stereoreprobuktory. Zaujali nás aj rozmery a hmotnosť zariadenia. Pôjde o veľký smartfón, ktorý v spojení s novým dizajnovým jazykom spoločnosti Sony budete v rukách a vo vrecku cítiť. Hrúbka 11,9 mm a váha 236 gramov zrejme nebude pre každého.

Sony Mobile

Pod kapotou sú podľa očakávaní nasadené tie najlepšie komponenty. Výkonný čip Qualcomm Snapdragon 845, plne dostačujúcich 6 GB RAM a úložisko s kapacitou 64 GB, ktoré si ľahko rozšírite pomocou pamäťových kariet až do kapacity 256 GB. Batéria s kapacitou 354O mAh síce mohla byť aj väčšia, ale Sony má veľmi dobre zvládnutú prácu s napájaním svojich smartfónov. Ich výdrž patrí stále medzi tie najlepšie. Poteší aj bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi.

Sony Mobile

Na zadnej strane pod duálnym fotoaparátom nájdeme čítačku odtlačkov prstov. Čo sa týka odolnosti, tak určite Sony chválime za certifikáciu IP65 / IP68 pre odolnosť voči vode / prachu, ale výrobcu už veľmi nemôžeme pochváliť za absenciu 3,5 mm konektoru pre slúchadlá. Spoločnosť Samsung tento rok ukázala, že sa tento konektor dá osadiť aj do podstatne tenšieho a menšieho tela, takže nerozumieme jeho násilnému odoberaniu zo zariadení, kde to nie je nutné. Navyše na trhu stále nie je dostatok kvalitných (a cenovo dostupných) bezdrôtových slúchadiel na to, aby bol tento krok vítaní aj používateľmi.

Sony Mobile

Všeobecne by sme mohli o Xperii XZ2 Premium napísať, že ide o jeden krok dopredu a súčasne o jeden krok späť. Rámčeky nad a pod displejom by si zaslúžili v roku 2018 zredukovať, 3,5 mm audio jack konektor by tu však s nami aj napriek roku 2018 mohol ostať. Rozmery a váha zariadenia tiež nie sú najpraktickejšie. Spomínaným krokom vpred je potom určite 4K displej s funkciou HDR, ktorý je stále najemnejší na trhu a tiež duálny hlavný fotoaparát. A pokiaľ bude fotiť tak dobre, ako to o ňom Sony vo svojej tlačovej správe tvrdí, máme sa na čo tešiť. Xperia XZ2 Premium by mala byť dostupná v lete tohto roka za zatiaľ bližšie nešpecifikovanú sumu. No môžeme predpokladať, že jej cena sa bude pohybovať na úrovni predchodcu v čase predstavenia.

Najnovšie z kategórie: Sony

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio