MOBIL.sk MOBIL.sk

Nová technológia HD vinyl prinesie platne s fantastickým zvukom!
zdroj: Pexels

Nová technológia HD vinyl prinesie platne s fantastickým zvukom!

Vinylové platne zažívajú v posledných rokoch svoj veľký návrat. Toto zvukové médium má nenapodobiteľný zvuk, no prináša tiež veľa negatív. Nástupca HD vinyl ich má všetky odstrániť.

Rakúsky projekt Rebeat Innovation dostal finančnú injekciu 4,8 minióna amerických dolárov, aby oživil klasické platne. Ľudia zo startupu majú totiž v rukách patent podaný ešte v roku 2016, ktorý zmenami vo výrobnom proscese klasických vinylov dokáže na jednu platňu nahrať viac hudby, ktorá hrá hlasnejšie a s ešte lepšou vernosťou zvuku.

Hlavným rozdielom oproti klasickej výrobe platní je spôsob, akým sa zvuk na médium umiestňuje. Zo zachyteného zvuku sa najprv urobí 3D topografická mapa, ktorú laser vypáli na platňu. Zvyšok procesu je už potom viac-menej podobný. Drážky na platni sú čítané ihlou. Miniatiruzácia a moderné technológie však dokážu zaznamenať tieto drážky hustejšie a kvalitnejší povrch by mal eliminovať nechcené sprievodné javy, akými sú pukanie alebo deformácia zvuku.

publicdomainpictures.net

Týmto spôsobom je možné na jednu platňu umiestniť až o 30 percent dlhší zvukový záznam, ktorý je zároveň o 30 percent hlasnejší. A keďže tento proces výroby nepotrebuje chemikálie používané pri klasickej výrobe platní, menej zaťažuje životné prostredie. Veľmi príjemný je aj fakt, že k prehrávaniu takýchto HD vinylov nebudete potrebovať nové zariadenie. Prehrávanie zvládne aj klasický gramofón, aj keď plný potenciál technológie si užijú najmä majitelia kvalitnejších kúskov.

Kým sa nové technológia dostane k ľuďom, potrvá to ešte nejaký čas. Spoločnosť si objednala laserový systém za 600 000 dolárov, ktorý by mala obdržať v júli. Potom začnú testovať, ladiť a vyrábať testovacie kusy, ktoré by chceli odprezentovať na konferencii Making Vinyl v Detroite v októbri tohto roka. Ak pôjde všetko podľa plánu, šéf spoločnosti, Günter Loibl, prisľúbil, že prvé platne s HD zvukom by sme si mohli zakúpiť už v lete roku 2019.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio