MOBIL.sk MOBIL.sk

Autori JPEG prichádzajú s novým formátom JPEG XS na streamovanie a VR
zdroj: pxhere.com

Autori JPEG prichádzajú s novým formátom JPEG XS na streamovanie a VR

Cieľom bolo vytvoriť formát pre VR, pri pozeraní ktorého vám po čase nepríde zle.

Predpokladám, že formát JPEG netreba nikomu nijak zvlášť predstavovať. Ide o najrozšírenejší formát obrázkov, ktorý využíva rovnomennú kompresiu na ukladanie fotiek vo fotorealistickej kvalite pri nízkej veľkosti. Skupina Joint Photographic Experts Group, ktorá stojí za zrodom tohto formátu momentálne pripravuje celkom nový formát s názvom JPEG XS, ktorý bude slúžiť špeciálne na streamovanie videa a virtuálnej reality. Pôvodný formát JPEG určený na sťahovanie a prenášanie obrázkov teda nemá nahradiť, ale fungovať s ním bok po boku.

Autori predstavili túto novinku minulý týždeň. Ich hlavným cieľom bolo vytvoriť formát, ktorý dokáže premietať virtuálnu realitu aj bez toho, aby vám po čase prišlo zle. Mnoho ľudí sa pri používaní VR okuliarov sťažuje na točenie hlavy a nevoľnosť, ktorá je spôsobená tým, že obraz je o niečo oneskorený v porovnaní s pohybmi hlavy človeka.

zdroj: wikipedia.org

JPEG XS by malo ponúknuť nízku odozvu, čím tieto problémy odstráni. Nový formát zároveň prináša rýchlejšiu a jednoduchšiu kompresiu, vďaka čomu môžu byť výsledné obrázky o niečo kvalitnejšie. Na druhej strane ale musíme rátať s tým, že zaberie aj viac miesta. Autori ale tvrdia, že nejde o žiadny problém, keďže formát je určený na streamovanie a nie ukladanie do smartfónu, ktorý má obmedzenú pamäť.

Formát JPEG XS by teda mal ponúknuť lepší zážitok z virtuálnej reality a zmysel má obzvlášť v tejto dobe, kedy je 5G sieť pomaly na dosah. Pre jeho spustenie bude ešte potrebný súhlas všetkých štátov, ktoré spadajú do International Organization for Standardization (ISO).

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio