MOBIL.sk MOBIL.sk

10 vecí, ktoré nám smartfóny zo životov doslova zobrali
zdroj: pixabay.com

10 vecí, ktoré nám smartfóny zo životov doslova zobrali

Kedysi boli mobily určené iba na volanie. Neskôr sa pridali správy a rôzne manažérske funkcie. Dnes, keď svetu nekompromisne vládnu smartfóny so stovkami funkcií, nahrádzajú nám množstvo vecí, ktoré sme v minulosti bežne používali. Toto je 10 vecí, ktoré nám smartfóny nahradili a vzali ich tak z našich životov.

Kalendáre a diáre

Dnes už nájdeme naozaj len veľmi málo ľudí, ktorí používajú klasické kalendáre. Možno stará mama stále používa nejaký ten stolný s receptami na nedeľu alebo sa nejaký nájde na stole v kancelárii, ale zo skúsenosti viem, že aj ten zíva prázdnotou. Veci sa zapisujú do mobilov. Čo sa týka diárov, tiež by som to zhrnul asi tak, že hipsteri a technologicky menej zdatní jedinci si stále v taške nosia diár s perom, ale väčšine ľudí postačuje kalendár v mobile, kde si uložia nejakú tú udalosť. Celkom bežnou situáciou je, že diáre na súčasný rok nájdete v regáloch papierníctva aj v strede júla za 30 centov.

old-1130733_1280
pixabay.com

Poznámkové bloky

Kde sú tie časy, keď ľudia nosili so sebou poznámkové bloky. Do školy, na kurzy, na porady, na školenia, všade sa zapisovalo o dušu. Tí šťastnejší to mali prehľadne zapísané a farebne rozdelené, tí menej šťastní, medzi ktorých som patril aj ja, to mali furt celé doškrtané a nikdy nevedeli nič nájsť. Dnešné poznámkové aplikácie vedia tagy, zmenu farby, písma, zvýraznenie a vyhľadávanie. Za asi najúžasnejšiu vec na svete ale považujem synchronizáciu. Nech už som doma alebo v práci, nech zapisujem z mobilu alebo počítača, všetky poznámky mám vždy pokope a prístupné z akéhokoľvek zariadenia.


Papierové mapy

Pamätáte sa na rodinné výlety, kde otec šoféroval a mama vedľa držala roztiahnutú papierovú mapu? Obaja boli nervózni a hádali sa, keď zle odbočili a obaja pripisovali vinu tomu druhému. Ach, staré zlaté časy. GPS, hlasová navigácia, Glonass, Waze, offline mapy. To sú pojmy, ktoré vládnu svetu máp dnes. V mobiloch máme tých najrýchlejších, najschopnejších a najinteligentnejších asistentov, ktorí nás zavedú tam, kde si povieme. Okej, vlastne komu sa nestalo, že mu navigácia v jednosmerke odporučila otočiť sa o 180 stupňov? Ale aj tak sú to spoľahlivejší navigátori než člen rodiny s mapou v ruke.


Budíky

Neznášal som budík. Každé ráno vás tá malá krabica s displejom od kalkulačky nútila vyliezť z postele. Navyše k tomu používala ten najstrašnejší zvuk na svete. Úplne najlepšie to bolo vtedy, keď ste si zabudli vypnúť budík na víkend a tak ste mali o zábavu postarané aj o 06:00 v sobotu. To súčasné budíky v mobiloch, to je iná káva. Zobúdza vás jemná zvonkohra, štebot vtákov, šum lesa. Prvý máte nastavený na 06:00, druhý na 06:15, tretí na 06:30, potom 06:35. A nezobudí vás ani jeden.


Lampáš (svietidlo, baterka)

Lampáš je skvelé slovo. A ešte lepšia funkcia v smartfónoch. V minulosti ste potrebovali nainštalovať príslušnú aplikáciu, dnes funkciu svietidla podporujú takmer všetky smartfóny v základe. Ak by sme šli ďalej do histórie, používali sa lampáše, do ktorých sa vkladali C alebo N monočlánky (to sú tie baterky veľké ako päsť), v strede svietila malá žiarovka a otočením prstenca na konci ste mohli svetelný lúč zúžiť alebo rozšíriť. LED blesky v mobiloch dnes umožňujú nastaviť intenzitu alebo tiež možnosť morzeového SOS kódu vo svetelnej verzii. Staré svietidlá, lampáše alebo ak chcete, baterky tak ostávajú archívnou záležitosťou v rezervoári starej mamy.


Digitálne fotoaparáty a kamery

blonde-629726_1280
pixabay.com

Toto je šiesta vec, o ktorú máme dnes ľahšie tašky. Kompaktné fotoaparáty a kamery. Keď niekto v minulosti na výlete vytiahol digitálny kompakt, už sa riešilo koľko má megapixelov, akú pamäť, koľko vydrží batéria. A to bolo tak všetko. Dnes smartfóny ponúkajú veľmi pekné výsledky v oblasti digitálnej fotografie a videa. Stále sú tu zrkadlovky pre profesionálov, bezzrkadlovky pre ľudí, ktorí majú radi štýl, kvalitu a technológie, no všetkým ostatným stačí smartfón a dobré svetelné podmienky, pri ktorých nafotíte a natočíte naozaj pekné zábery.


Hlasové záznamníky

Bohvie, kde je môj hlasový záznamník? Občas ho nájdem a preložím z miesta na miesto, keď upratujem, ale inak nič. Smartfóny majú výborné už aj mikrofóny a to dalo zbohom aj hlasovým záznamníkom. Keby niekomu integrovaný mikrofón nestačil, môže si dokúpiť externý. Všimol som si, že dnes už novinári bežne používajú telefóny pri rozhovoroch alebo tlačových konferenciách. Odpočívajte v pokoji, hlasové záznamníky.


iPody a MP3 prehrávače

ipod-1428165_1280
pixabay.com

Akonáhle sa vnútorná pamäť telefónov zväčšila natoľko, že bola schopná pojať piesne vo formáte mp3, mobily začali parazitovať na MP3 prehrávačoch. Tých sa kupovalo stále menej a momentálne patria medzi okrajový druh elektroniky. Osobitným prípadom sú Hi-Res prehrávače pre digitálnu hudbu vo vysokom rozlíšení, ale tie sú tak drahé, že sotva dôjde k ich masovému rozšíreniu. Ľudia jednoducho majú smartfón, v ňom Spotify, Deezer, Google Music, Apple Music a na MP3 prehrávače sa jednoducho už zabudlo.


Kalkulačky

Prosím vás, videl niekto v poslednej dobe živú kalkulačku? Nerátajú sa obchody s hodinkami Casio, kde kalkulačky nájdete aj dnes. Kedysi nám ich v škole brali, aby sme si nimi nepomáhali pri písomkách. Spomínaná značka ich dokonca zabudovávala do náramkových hodiniek. Ten, kto mal digitálky s kalkulačkou bol naozaj frajer (level 200 najmenej). A teraz otrepaná fráza, zoberiem mobil, odomknem ho, idem do menu, spustím kalkulačku, otočím mobil na šírku a mám dokonca vedeckú s logaritmami, štatistikou atď. Pamätám sa, keď mi tatko rozprával o počítači na škole, ktorý bol veľký ako miestnosť. Moje deti budú mať rovnaký výraz ako ja vtedy, keď im raz budem rozprávať o kalkulačke.


Priama komunikácia a súkromie

Na záver som si nechal tak trochu smutný paradox. Napriek tomu, že máme viac sociálnych kontaktov ako kedykoľvek predtým, v reálnom živote sa vzájomne vzďaľujeme. Schválne, skúste niekedy dvihnúť hlavu a poobzerať sa na autobusovej zastávke alebo v parku. Ľudia majú svoj svet, svoj digitálny svet na displejoch. A napriek tomu, že sú naše informácie chránené heslami a odtlačkami prstov, neuvedomujeme si, že prichádzame o súkromie. Zdieľame s ľuďmi úplne všetko, pričom si pre seba nechávame iba veľmi málo. A keď, tak len to, o čo sa hanbíme podeliť. Tak skúste na chvíľu vypnúť zvonenie a vyrazte si večer von bez smartfónu. Zaručujem vám, že to bude veľmi osviežujúce. A keď sa následne k mobilu vrátite, nezabudnite sa pozrieť, čo je nového na MOBIL.sk.

young-people-737150_1280
pixabay.com


Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio