MOBIL.sk MOBIL.sk

Spoločnosť Canon vyvinula 120 megapixelový senzor s brutálnou kvalitou
zdroj: CanonUSA

Spoločnosť Canon vyvinula 120 megapixelový senzor s brutálnou kvalitou

Rozlíšenie 120 megapixelov sa môže hodiť najmä vtedy, keď fotografujete drobné objekty alebo dav ľudí. Výsledné fotky a videá sú totiž plné detailov.

Spoločnosť Canon, ktorá patrí k popredným výrobcom fotoaparátov vo štvrtok zverejnila video, ktoré ukazuje možnosti ich nového 120 megapixelového senzoru. Pre porovnanie proti nemu postavila svoju zrkadlovku s najvyšším rozlíšením na svete (cez 50 megapixelov) s názvom Canon 5Ds.

Zväčšený mechanizmus náramkových hodiniek / CanonUSA


Vo videu sú príklady toho, ako dokáže nový senzor zachytávať veľmi malé objekty, akými sú kolieska mechaniky v náramkových hodinkách alebo tiež tribúnu pri zápase amerického futbalu. Nemusíte byť žiadny foto profesionál, aby ste si všimli, že vo všetkých prípadoch nový senzor značne prekonáva možnosti súčasnej zrkadlovky a ponúka tak nevídané detaily.

zdroj: CanonUSA

Určite ste si všimli, že videá z noého senzora nie sú až tak plynulé. To je spôsobené veľkým počtom pixelov. 120 megapixelové video je totiž veľmi náročné na výpočtový výkon, preto sa nahráva rýchlosťou iba 9,4 snímkov za sekundu. Ak súčasné smartfóny podporujú nahrávanie 4k videa, kvalita tohto bude označovaná 10k a viac.

Len pre porovnanie, fotografia z klasického telef=onu vám v pamäti zaberie tak 3 megabajty. Fotografia zhotovená novým senzorom je však podstatne náročnejšia na pamäť. Veľkosť jednej by vám zabrala až 210 megabajtov miesta na pevnom disku. Snáď nemusíme dodávať, že väčším problémom by bolo, že väčšina dnešných bežne predávaných počítačov by ju nedokázala otvoriť alebo zobraziť.

Pohľad na výrez videa z tribúny / CanonUSA

Spoločnosť Canon neprezradila, kedy by sme sa mohli dočkať fotoaparátov alebo iných zariadení s týmto senzorom o naozaj extrémnom rozlíšení. Najprv bude pravdepodobne dostupný pre zrkadlovky, ale viem si predstaviť, že raz sa dočkajú aj naše smartfóny. Nezabudnem totiž, keď som si po prvýkrát do počítača preniesol snímky z môjho Sony Ericssonu K800i s rozlíšením 2 megapixely a nevychádzal som z úžasu nad kvalitou výsledných fotografií. Hodila by sa ďalšia takáto revolúcia, nemyslíte? Canonu pri vývoji držíme palce.

Najnovšie z kategórie: Video a foto

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio