MOBIL.sk MOBIL.sk

iPhone oslavuje 10. narodeniny. Telefón, ktorý zmenil úplne všetko!
zdroj: softpedia.com

iPhone oslavuje 10. narodeniny. Telefón, ktorý zmenil úplne všetko!

iPhone bol predstavený spoločnosťou Apple 29. júna 2007. Telefón, ktorému sa spočiatku konkurenti smiali, dokázal zmeniť celý mobilný priemysel na nepoznanie. Dlhé roky udáva trendy. A aj keď tu už jeho otec, Steve Jobs, s nami nie je, stále patrí medzi najobľúbenejšie modely na trhu a dokáže prekvapiť inováciami vo sférach, kde to nikto neočakáva.

Predtým existovali klasické telefóny s tlačidlami a pre manažérov tu boli komunikátory. iPhone nebol niečím úplne novým, iba výrazne zlepšil to, čo tu už existovalo a tak trochu spojil tieto dve triedy zariadení do jednej.

Prednáška, na ktorej mal Steve Jobs predstaviť prvý iPhone, bola plná očakávaní. Apple sa tak trochu s prítomnými hral a okrem vážne pôsobiacich vyhlásení prítomným nadelil aj niekoľko vtipných poznámok vychádzajúcich z očakávaní verejnosti a analytikov, ktorí si podobu nového iPhonu celkom nevedeli predstaviť.

Steve Jobs sa chystá predstaviť nový iPhone

zdroj: youtube, com
"Dnes predstavíme tri revolučné produkty v daných segmentoch. Prvý je iPod so širokouhlým displejom a dotykovým ovládaním. Druhým je revolučný telefón. A tretí je prelomové zariadenie pre internetovú komunikáciu. Takže tri veci. iPod so širokouhlým displejom a dotykovým ovládaním, revolučný mobilný telefón a prelomové zariadenie pre internetovú komunikáciu. iPod, telefón a internetový komunikátor. iPod, telefón... došlo vám to? Toto nie sú tri separátne zariadenia. Je to jedno zariadenie. A budeme ho volať iPhone."

iPhone mal byť podľa slov Steva Jobsa inteligentnejší ako existujúce komunikátory a zároveň ľahšie použiteľný než súčasné mobily s klávesnicou. A aj keď to nebola tak úplne pravda, história ukázala, že pravdu mal. iPhone totiž priniesol do mobilného sveta zvláštnu esenciu, ktorú postupne prebrali aj ostatní výrobcovia a iPhone, telefón so unikátnym vzhľadom a štýlom ovládania, sa stal absolútnym štandardom.

Úplne prvá reklama na iPhone bola veľmi jednoduchá, ale evidentne účinná.

zdroj: youtube.com

Nápad priniesť iPhone v podobe, v akej ho poznáme dnes, vzišiel z iPadu. iPad bol totiž vo vývoji dlhšie ako iPhone. Keď Steve Jobs vidiel spôsob, akým to celé pracuje, rozhodol sa, že prinesú podobný používateľský zážitok aj do mobilov. Projekt sa volal Project Purple a mal oveľa vyššiu prioritu ako tablet. Apple mal totiž problém s iPodmi, ktoré pod neustálym sa zlepšovaním funkcií mobilných telefónov strácali podiel na trhu. Bolo potrebné nájsť náhradu za kedysi úspešný produkt. Ľudia si už totiž mohli púšťať hudbu priamo v mobile.

O zrode iPhonu sa rozrozprávali aj Scott Forstall, Tony Fadell a Greg Chrisitie pre Wall Street Journal, keď uviedli, že sa všemožne pokúšali zakomponovať dotykové koliesko iPod Wheel do iPhonu, no po 30 - 40 neúspešných pokusoch zistili. že musia prísť z niečím iným, čo by Steva Jobsa zaujalo a presvedčilo pred tým, než im celý projekt zoberie. Nakoniec sa všetko podarilo a začala sa úplne nová éra.

Väčšina recenzií bola pozitívna, aj keď sa našli odporcovia. Magazín Wired svojho času napísal, že 600$ iPhone je hoden tak maximálne 300$. Asi najikonickejším odporcom sa stal vtedajší riaditeľ Microsoftu, Steve Ballmer, ktorý sa mu v jednom rozhovore doslova vysmial a bol pri tom natáčaný na video. Čo si myslíte, koľkokrát tie slová už oľutoval?

Steve Ballmer posmešne reaguje na otázku novinárov ohľadom prvého iPhonu

zdroj: youtube.com

Na záver článku pre vás máme ešte pár zaujímavostí o telefónoch iPhone:

  • za 10 rokov existencie iPhonu sa ho predala zhruba 1 miliarda kusov
  • najpredávanejšou generáciou bola šiesta (6 a 6 Plus). Dodnes sa z nej predalo 230 miliónov kusov, čo iPhone 6 a 6 Plus radí na 2. miesto rebríčka o najpredávanejší mobil v histórii.
  • aj keď momentálne svetu Apple smartfónov úraduje iPhone 7 a 7 Plus, ide už o iPhone s poradovým číslom 12 a 13.
  • Apple patrí iba asi 15% trhu so smartfónmi. Ale zároveň ide Applu až 94% zisku celosvetových ziskov z predaja telefónov.
  • druhou najsťahovanejšou aplikáciou na iPhonoch/iPadoch vôbec je Facebook/Messenger
  • iPhone je najobľúbenejším mobilným zariadením na prácu s mailom. Až 33% z nich sa otvorí na iPhonoch.

Najnovšie z kategórie: iPhone

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio