MOBIL.sk MOBIL.sk

Lítiovo-sírové batérie sú ďalšou nádejnou technológiou na zlepšenie výdrže smartfónov
zdroj: InspiredImages / Pixabay

Lítiovo-sírové batérie sú ďalšou nádejnou technológiou na zlepšenie výdrže smartfónov

Mohol by to byť malý krôčik pre človeka, ale veľký pre naše smartfóny.

Napriek tomu, že sa súčasná technológia Li-ion batérií stále vylepšuje, začala narážať na teoretický strop svojho výkonu. Po rokoch sme sa akosi zmierili, že naše smartfóny vydržia tak nanajvyš deň alebo dva, lenže elektronické zariadenia obsahujú stále viac funkcií a technológií, ktoré si žiadajú byť nakŕmené. Dlhé roky počúvame o zázračných objavoch nových typov batérií, len v reálnom živote akosi výsledky vedcov nevidíme.

A tak tu máme ďalší taký, ktorý vyzerá veľmi nádejne. Ide o evolúciu dnešných Li-ion batérií, takže by nebolo potrebné meniť celý princíp a zavedenie do reálneho života by mohlo byť hladšie. Hlavnú úlohu pri novej technológii zohráva síra, ide totiž o Lítiovo-sírové batérie, ktoré majú oproti klasickej technológii Li-ion hneď niekoľko zásadných výhod.

V prvom rade sú tieto nové batérie schopné uschovať podstatne viac energie pri rovnakom objeme článku. Kým s klasickou Li-ion batériou by ste používali elektronické zariadenie 15 hodín, s lítiovo-sírovou by to malo byť 45 až 75 hodín. To značí, že by sme sa mali dostať opäť na niekoľkodňovú výdrž našich smartfónov. Tam ale dobré správy nekončia.

Takáto batéria je podstatne ľahšia, je lacnejšia na výrobu a v neposlednom rade je aj ľahšie biologicky obdúrateľná a tým pádom aj šetrnejšia k životnému prostrediu. Samozrejme, čo by to bol za vedecký príbeh o novej technológii, keby v ňom nenastal zvrat. Lítiovo-sírové batérie majú aj nejaké tie problémy. Síra je veľmi zlým elektrickým vodičom a už po niekoľkých cykloch nabitia a vybitia sa správa nestabilne. Elektródy zo síry sa tiež lámu, čo je ďalší dôvod, prečo ich ešte nepoužívame v bežnom živote.

Vedci sú však optimistickí. Profesor Dr. Kyeongjae Cho z University of Texas v Dallase hovorí, že väčšina vedeckej komunity si myslí, že lítiovo-sírové batérie sú našou budúcnosťou. Jeho tímu vedcov sa totiž zrejme podarilo vyriešiť problematické vlastnosti síry. Prišli na to, že pokiaľ sírové anódy potiahnu tenkou vrstvou Molybdénu, ktorý sa používa napríklad na zlepšenie pevnosti ocele, síra sa stáva podstatne stabilnejšou.

"Toto je to, na čo sme sa všetci tešili už dlhý čas," hovorí Cho. "Ide o prielom. Teraz sa snažíme potlačiť vedľajšie reakcie. V tomto ďalšom kroku materiál zastabilizujeme a a spravíme z neho skutočnú, praktickú komerčnú technológiu."

zdroj: m.phys.org

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio