MOBIL.sk MOBIL.sk

Samsung Galaxy S9 pre európsky trh má prekvapivo zlú výdrž batérie
zdroj: samsung.com

Samsung Galaxy S9 pre európsky trh má prekvapivo zlú výdrž batérie

V porovnaní s minuloročným Galaxy S8 je výdrž batérie podstatne horšia. Problémom je zrejme použitý procesor.

Na to, že väčšina dnešných smartfónov, nemá dobrú baterku, sme si už akosi zvykli. Väčšina z nás sa každodennému nabíjaniu nevyhne a zatiaľ to nevyzerá tak, že by sa malo v blízkej dobe niečo zmeniť. Avšak, novinka Samsung Galaxy S9 je na tom obzvlášť biedne. Na základe testov je jej výdrž dokonca podstatne horšia ako v prípade minuloročnej S8.

Vyzerá to ale tak, že tento problém sa týka len niektorých Samsungov. Galaxy S9 prichádza v dvoch variantoch – s procesorom Snapdragon 845 od Qualcomm pre Spojené štáty, Čínu a Japonsko a s čipom Exynos 9810 pre zvyšok sveta. Práve druhý spomínaný model je z hľadiska batérie problémový. Testoval ho napríklad portál PhoneArena, kde zaznamenali výdrž batérie o 12% nižšiu ako minulý rok. Web AnandTech robil podobné testy a v jeho prípade sa ukázalo, že batéria vydrží dokonca o 30% menej. 

zdroj: samsung.com

Podľa všetkého je problém ukrytý niekde v samotnej architekúre čipov Exynos. AnandTech sa rozhodol zistiť dôvod tohto problému a trochu sa pohral s týmto procesorom. Pomocou špeciálneho nástroja znížil výkon jadier a pamäťový ovládač, aby dosiahol výkon podobný v čipe Exynos 9985, ktorý bol použitý v Galaxy S8. Tieto úpravy v procesore spôsobili, že životnosť batérie sa priblížila Galaxy S8.

Problémom je teda zrejme naozaj procesor použitý v nových mobiloch od Samsungu. Ten využíva viac energie pri vysokom výkone ako ostatné čipy a preukázalo sa to na celkovej výdrži. Čo to pre nás v praxi znamená? Ak nemáte prístup k modelu Galaxy S9 s procesorom Snapdragon a chcete čo najvyššiu výdrž batérie, budete si musieť v nastaveniach obmedziť výkon procesora.

Najnovšie z kategórie: Samsung

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio