Mobil.sk Mobil.sk

Spoločnosť IBM vytvorila najmenší počítač na svete. Je menší ako zrnko soli!
zdroj: IBM

Spoločnosť IBM vytvorila najmenší počítač na svete. Je menší ako zrnko soli!

Ak sa u naozaj výkonných super-počítačov stretávame s nejakým problémom, tak je to stále ich veľkosť. IBM sa to však chystá zmeniť.

19. - 22. marca sa koná konferencia IBM Think 2018, kde sa spoločnosť chystá odhaliť nepochybne najmenší počítač na svete. Spoločnosť o ňom hrdo prehlasuje, že je menší ako zrnko soli. Nenechajte sa však oklamať veľkosťou. Tento drobec má výkon čipu x86 z roku 1990. To samozrejme nie je nič svetoborné na dnešné pomery, ale uvedomme si, že na vzhliadnutie tohto počítača potrebujete mikroskop alebo prinajlepšom lupu.

Vľavo: 64 základných dosiek s 2 počítačmi v ľavom hornom rohu. Vpravo: Počítač na kôpke soli / IBM
Vľavo: 64 základných dosiek s 2 počítačmi v ľavom hornom rohu. Vpravo: Počítač na kôpke soli / IBM

Cena výroby jedného takéhoto počítača bude podľa IBM menej než 10 centov, no napriek tomu bude obsahovať niekoľko stoviek tisíc tranzistorov, ktoré budú schopné monitorovať, analyzovať, komunikovať a tiež spĺňať rôzne zadania. Možu sa tešiť aj ľudia, ktorí ešte stále ťažia kryptomeny, tento počítač bude čip bude podporovať blockchain. Tiež bude schopný spracovávať základné operácie umelej inteligencie alebo sledovať doručovanie zásielok, poprípade odhaliť ich stratu či odcudzenie.

Schéma malého počítača / IBM

Podľa spoločnosti IBM je toto iba začiatok. Do piatich rokov sa majú tieto počítače menšie ako zrnko soli stať súčasťou našich domácností. Pokiaľ sa spoločnosť nemýli, v nasledujúcich rokoch uvidíme podobné počiny aj od iných výrobcov.Momentálne nie je jasné, kedy sa počítač dostane do výroby, ide totiž o úplne prvý prototyp spoločnosti. Isté však je jedno, budúcnosť je tu a my budeme potrebovať mikroskop, aby sme si ju mohli pozrieť z blízka.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: PC & Mac

Pozri viac

Fun rádio