MOBIL.sk MOBIL.sk

Prečo v najnovších smartfónoch chýba konektor pre slúchadlá? Aj Sony sa vyhovára
zdroj: freegreatpicture.com

Prečo v najnovších smartfónoch chýba konektor pre slúchadlá? Aj Sony sa vyhovára

Výrobcovia väčšinou ospravedlňujú svoje rozhodnutie odstrániť 3,5 mm slúchadlový jack konektor tým, že chcú smartfóny urobiť čo najtenšie. Prečo ho ale odstránilo Sony pri svojich nových "hrubých" Xperiách?

Spoločnosť Sony nedávno v Barcelone predstavila svoje nové hi-end modely Xperia XZ2 a XZ2 Compact. Zrejme najväčšou zmenou oproti predchádzajúcim generáciám je dizajn. Sony totiž po rokoch dizajnového jazyka "OmniBalance" použilo úplne nový dizajnový prístup s názvom "Ambient Flow". Ten dodáva vzhľadu Xperií plnosť a okrúhlosť.


sony xperia xz2
Sony Xperia XZ2 / foto: Sony Mobile

Táto zmena spôsobila jeden nepatrný detail. V dobe, keď sa všetci snažia vyrobiť čo najtenšie smartfóny, Xperia XZ2 od Sony pribrala v páse celé 4 milimetre. Menšia Xperia XZ2 Compact zhrubla z 9,3 mm na 12,1 mm. Napriek tejto zmene však 3,5 mm audio jack konektor pre slúchadlá v nových Xperiách nenájdeme. Prečo? Miesta by predsa bolo dosť a používatelia ho jednoducho chcú.

Nové Xperie sú o celé milimetre hrubšie než predchodcovia

Sony v rámci veľtrhu v Barcelone odpovedalo na otázky novinárov a jedna z otázok sa týkala aj tejto problematiky. Odpoveď spoločnosti bola, že dizajnéri audio konektor potrebovali odstrániť hlavne kvôli tomu, aby mohli dať novým Xperiám krásny a uhladený dizajn bez rušivých elementov.

Všetky tieto tvrdenia však celkom nedávajú zmysel. Výrobcovia totiž začali "zabíjať" slúchadlový konektor skôr, ako boli rozšírené bezdrôtové slúchadlá a tiež skôr, ako to bolo z konštrukčného hľadiska naozaj nutné. Umelo začali smartfóny oberať o možnosť pripojiť klasické slúchadlá, a tým začali oberať používateľov o možnosť voľby. Namiesto toho do balení pridávajú neohrabané redukcie, ktoré sa veľmi rýchlo stratia. Teraz sa už hovorí aj o dizajnových dôvodoch odstránenia.

Položme si však základnú otázku. Myslíte si, že sa niekedy niekto kvôli slúchadlovému konektoru sťažoval na vzhľad alebo hrúbku smartfónu? Odpoveď ztrejme všetci vieme. Výrobcovia si pravdepodobne kládli úplne inú. Prečo nevytvoriť priestor pre ďalšie produkty, za ktoré nám budú zákazníci musieť platiť.

Najnovšie z kategórie: Sony

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio