MOBIL.sk MOBIL.sk

Smartfón na dovolenke? Takto sa vyhnete utopeniu mobilu pri mori!
zdroj: pixabay.com

Smartfón na dovolenke? Takto sa vyhnete utopeniu mobilu pri mori!

Smartfóny a voda nikdy nešli dokopy. Špeciálne, ak hovoríme o dovolenke, kde jej je v mori naozaj veľa a my si obyčajne počas dovolenky nedávame taký pozor na veci ako bežne. Je tu niekoľko rád, ako svoj telefón neutopiť.


1. Kúpte si vodeodolný smartfón

Vodeodolnosť v smartfónoch nie je novinkou, ale ešte ani štandardom. Ak sa práve rozhodujete pre kúpu mobilu a ten posledný skončil vo vode, zvážte aj tento aspekt. Možno vám táto vlastnosť zachráni váš ďalší mobil pred utopením. Jedným dychom však chcem dodať, že žiadny mobil nie je stavaný na dlhodobé potápanie sa s ním. Ide skôr o vodeodolnosť, nie o vodotesnosť. A vodeodolnosť funguje len istú dobu a len do istej hĺbky. Áno, viem, že ujo v reklame sa s ním potápa v bazéne, ale keď vám vnikne voda do telefónu, v servise vám odvolanie sa na uja z reklamy veľmi nepomôže. Je potrebné si prečítať vlastnosti zariadenia a podmienky používania.

leto mobil smartfon more voda dovolenka
Vodeodolný smartfón neznamená, že ide o vodotesné zariadenie / Pixabay.com

2. Nechajte si telefón na izbe

Ak sa vodeodolnosť vášho telefónu nekoná, nechajte si ho na izbe. Ste na dovolenke, užívajte si to. Možno prídete o pár fotiek, ale zas budete mať old school dovolenkový zážitok bez neustáleho čumenia do mobilu. Len vy a prostredie. A keby sa predsa len vyskytlo niečo úžasné, čo by ste chceli zachytiť, poproste niekoho naokolo. Dnes sú mobily všade. A možno sa s niekým ešte aj zoznámite. Mimochodom, ak sa bojíte, že vám odložený mobil z izby ukradnú a nemáte tam trezor, skúste vychytávku na fotke nižšie.

mobil smartfón leto voda more dovolenka selfie
Manipuláciou s mobilom v blízkosti riskujete aj vtedy, ak je mobil vodeodolný / Pixabay.com

3. Vodotesný obal

Keď predošlé dve rady neprichádzajú do úvahy, je tu ďalšia možnosť. Stačí sa rozhliadnuť v najbližšom elektre a kúpiť si vodotesný obal. Buď na mieru vášmu zariadeniu alebo vo forme vrecúška, do ktorého môžete vložiť mobily rôznych veľkostí. Aj tu však platí to, čo v prípade vodeodolnosti telefónov. Je to obmedzené časom stráveným vo vode a hĺbkou vody. Akonáhle sa totiž ponoríte hlbšie, než je hodnota avizovaná v návode na použitie, hydrostatický tlak sa postará, aby sa voda dostala tam, kde nemá.

4. V bezpečnej vzdialenosti od vody

picnic-918591_1280
pixabay.comAk už musíte mať ten telefón so sebou, nechajte si ho pod niekoho dohľadom na deke na pláži. Toto bude patriť najmä chlapom. Najzradnejším miestom pre smartfón je voľné vrecko na pánskych plavkách. Hovorím aj z vlastnej skúsenosti. Prídete na breh, na mólo, čupnete si s cieľom kochať sa výhľadom a mobil je vo vode. Toto bol rozhodne najčastejší druh vodných popráv, ktoré som zažil. Na druhom mieste je, mimochodom, padnutie mobilu do toalety a na treťom je poliatie mobilov na stole preplnenom nápojmi. Vtedy šlo o hromadnú popravu, ktorá sa vám pri dovolenkovaní môže prihodiť večer v nálade veľmi jednoducho a hlavne rýchlo. 

5. Ak už sa nehoda stala...

Nehoda sa už stala. Čo teraz? Hlavne nespanikárte. Vypnite mobil, v žiadnom prípade ho nepoužívajte. Rozoberte ho na časti, pokiaľ sa to dá. Niekde to bude len SIM karta, inde aj batéria, microSD karta, zadný kryt a podobne. Snažte sa z neho vytriasť zvyšnú vodu, kým to pôjde (a pozor pri tom, aby vám nevypadol z ruky). Vysušte ho papierovými vreckovkami. Zájdite si do miestnych potravín kúpiť balík ryže, kanis, riz, Reis, mov, shinkafa alebo akokoľvek sa už ryža v miestnom jazyku povie. Mobil vložte do dózy a zasypte ho surovou ryžou. Tá má schopnosť pohlcovať vlhkosť. Ak nie je ryža, poslúžia tiež vrecúška so silicovými guľôčkami z krabíc od topánok. Zabehnite do miestneho obchodu s topánkami.

Dózu s telefónom v ryži umiestnite na nejaké teplé a tienisté miesto. Pozor! Teplé, nie horúce! Určite mobil nesušte sušičom na vlasy, nad sporákom a podobne. Mohlo by to dopadnúť zle. Po 24 až 48 hodinách skúste, či mobil funguje. Určite rozmýšľate, čo robiť dovtedy? Dovtedy sa riaďte obsahom bodu 2!

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio