MOBIL.sk MOBIL.sk

Instagramoví „milovníci“ jedla pozor! Toto jedlé pixelové sushi z 3D tlačiarne bude magnet na srdiečka
zdroj: Brian Wong / MASHABLE.com

Instagramoví „milovníci“ jedla pozor! Toto jedlé pixelové sushi z 3D tlačiarne bude magnet na srdiečka

Food Base je platforma, ktorá uchováva informácie o jedle ako napríklad jeho farba, chuť či výživoá hodnota. Špeciálna 3D tlačiareň ho potom vytlačí.

3D tlačiarne sú pojem, ktorý sa najmä v posledných rokoch stal dosť známy. Pomocou tlačiarní sa netlačia len drobné plastové vecičky, môžete vďaka nim postaviť celý dom, vyrobiť umelý orgán, ktorým zachránite život a dokonca aj tlačiť jedlo. Áno, 3D tlačiarne už dokážu vytlačiť aj jedlo. Spoločnosť Open Meals predstavila na filmovom a hudobnom festivale South by Southwest svoju vlastnú tlačiareň 3D pixelového jedla.

Čínska spoločnosť Open Meals má vízie, ktoré boli donedávna parketou maximálne tak sci-fi filmov a knižiek – umožniť sťahovať a zdieľať jedlo jednoducho, kdekoľvek na svete. Podobne, ako keď dnes prenášame hudbu. Vytvorili špeciálnu digitálnu platformu, ktorá dokáže uchovávať presné parametre rôznych druhov potravín. Do premenných sa tak zaznamená tvar, chuť, farba, výživová hodnota a textúra tak, aby bol systém schopný vytvoriť rovnaké jedlo. Táto platforma sa nazýva „Food Base“ a autori ju prirovnávajú k takému iTunes na jedlo.

zdroj: RAYMOND WONG / MASHABLE.com

Aby ale bolo možné jedlo aj fyzicky vyrobiť, je potrebné vlastniť špeciálnu tlačiareň nazvanú Pixel Food Printer. Ide o robotickú ruku, ktorá tlačí drobné kocky vyrobené z jedlého gélu, ktoré spolu vytvoria výsledné jedlo. Jedna táto kocka by sa dala prirovnať k pixelu v obrázku. Každá je pritom napustená presnou chuťou, farbou, výživovými látkami a podobne. 

Autori demonštrovali svoj projekt na jedle sushi, ktoré vyzerá, ako keby prišlo z pixelového sveta Minecraftu. V prípade, že by sa takéto jedlo dostalo medzi širokú verejnosť, hashtagy ako #food #foodporn či #foodgasm by sa zaplnili podobnými fotkami. 8 či 16 bitové jedlá tu skrátka ešte neboli!

zdroj: BRIAN WONG / MASHABLE.com

Na prvý pohľad vyzerajú jedlá zaujímavo. Čo sa ale týka chuti, údajne to ešte nie je to pravé orechové. Vytvorenie chutí je poriadne náročné a zatiaľ to celkom nepripomína reálne jedlo. Autorov teda ešte čaká kus práce. Pixel Food Prineter je zatiaľ len prototyp, takže na nejakú masovú distribúciu sa veľmi tešiť nemôžeme. Jedného dňa ale možno podobné zariadenia nahradia reštaurácie a pohľad na jedlo sa celkom zmení.

zdroj: twitter.com / Raymond Wong

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio