MOBIL.sk MOBIL.sk

Server Funradio.sk dnes padol pod DDoS útokom. Čo ale je DDoS útok?
zdroj: pixabay.com

Server Funradio.sk dnes padol pod DDoS útokom. Čo ale je DDoS útok?

Túto formu útoku využívajú rôzne hackerské skupiny, napríklad dnes veľmi známa skupina Anonymous. DDoS je skratkou pre Distributed Denial of Service, čo by sme mohli preložiť ako "distribuované odmietnutie služby". O čo ale vlastne ide?

Jedná sa o útok väčšieho množstva počítačov. DDoS útoky neslúžia na to, aby ukradli nejaké informácie, ide o znefunkčnenie a odstavenie servera a tým pádom aj o odstavenie samotnej webstránky. Ako si to predstaviť? Každý server je stavaný na určitú záťaž. Hackeri pomocou špeciálne vytvoreného programu nasmerujú svoje počítače na cieľový server a začnú vytvárať a posielať enormné množstvo umelých požiadaviek. Server sa zahltí, pretože ich nestíha všetky vybavovať a padne. Pri týchto útokoch je veľké množstvo počítačov potrebné len na začiatku. Po prekročení istej kritickej hranice ich stačí len pár na udržanie problému na cieľovom serveri. Útoky vykonávajú organizované skupiny hackerov, ktoré disponujú potrebným výkonom počítačov. Pokiaľ ich majú málo, zaplatia si ďalších ľudí alebo jednoducho využijú výkon počítača niekoho, kto používa starší operačný systém a preniknú tak do jeho systému. Daný človek o tom ani nemusí vedieť. Pôvodcov takýchto útokov je veľmi zložité vypátrať, pretože používajú vlastné počítače a anonymizačné služby.

Celé si to predstavte ako prítok vody do vodnej nádrže s hrádzou. Návštevníci a tiež umelé požiadavky hackerov sú ako pritekajúca voda. Pokiaľ plynulo priteká a nestíha odtekať, vodná nádrž sa naplní a hrádza z preťaženia praskne. Podobne ako padne server.

DDoS útoky väčšinou využívajú slabé miesta v zle naprogramovaných aplikáciách servera. Pokiaľ sa takéto miesto nájde, útočník je schopný urobiť podobný útok na nejakú malú stránku aj pomocou dvoch smartfónov. Na väčšie weby sú potrebné desiatky, stovky či dokonca tisícky počítačov, aby vyťažili kapacitu servera. Preto sa málokedy stane, že by padli obrovské weby ako Facebook alebo Google. Hackeri proste nemajú dostatočnú výpočtovú kapacitu na vykonanie tak rozsiahleho DDoS útoku.

zdroj: zive.sk

Najnovšie z kategórie: PC & Mac

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio