MOBIL.sk MOBIL.sk

Prvá verzia Androidu 9 "P" je na svete: Prináša vylepšené notifikácie aj podporu horného výrezu
zdroj: Asus, Public Domain Pictures

Prvá verzia Androidu 9 "P" je na svete: Prináša vylepšené notifikácie aj podporu horného výrezu

Android P je zatiaľ dostupný len pre vývojárov, aj to len pre smartfóny Google Pixel. Nevieme zatiaľ jeho celé meno, zato poznáme radu nových funkcií.

U spoločnosti Google sa stáva zvykom, že nám niekoľko mesiacov pred vypustením oficiálnej verzie Android, sprístupní jej vývojársku verziou na testovanie. Google sa tak snaží zapojiť developerov z celého sveta, aby mu pomohli vyladiť svoj systém na maximum a zároveň im ukázať novinky v systéme. Inak to nie je ani tento rok a do mobilov vývojárov putuje nový Android P. Zatiaľ nevieme, ako presne sa bude nový Android volať a čo konkrétne písmeno „P“ znamená. Je ale plný nových, zaujímavých funkcií, na ktoré sa teraz pozrieme.

Google sa drží trendov: Horné výrezy aj duálne fotoaparáty

Autori aplikácií môžu na Androide P plnohodnotne optimalizovať svoje aplikácie pre výrez v hornej časti obrazovky. Ten sa v poslednej dobe stáva veľmi populárnym a očakávame, že telefónov s výrezom bude v budúcnosti len pribúdať. Nové rozhranie API ho priamo podporuje a vývojárom umožňuje prispôsobiť mu obsah aplikácie. Google má pre výrez pripravený aj špeciálny emulátor.

Ďalším trendom, ktorý je už trochu starší ako spomínaný horný výrez, je duálny fotoaparát. Dnes je už štandardom vo väčšine high-end smartfónov a dostáva sa aj do modelov strednej triedy. Google preto prišiel v Androide P s pokročilejšími funkciami na jeho ovládanie. Vďaka nim je možné ovládať súčasne oba senzory z duálnej kamery. Aplikácie tak budú môcť využívať rozostrenie, zoom alebo 3D stereoskopické videnie.

zdroj: android-developers.googleblog.com

Notifikácie, poloha v budovách a nové formáty

Google sa zameral aj na notifikácie. Konkrétne, najväčšej zmeny sa dočkali správy, ktoré po novom umožňujú priamo v notifikáciách zobrazovať obrázky či nálepky. Podporujú tiež rýchle odpovede.

Nový Android by mal umožniť aj presnejšiu polohu v budovách. Práve priestory obkolesené stenami sú pre GPS senzory často problém. Vďaka podpore protokolu WiFi Round Trip-Time vie systém presne určiť vašu polohu tak, že bude merať vzdialenosť od Wi-Fi routerov v budovách. V prípade, že sa dokáže napojiť aspoň na tri routre, dokáže určiť polohu s presnosťou na 1 až 2 metre.

Ako sme už tušili, Android P podporuje aj nový formát HEIF obrázkov, ktorý dokáže komprimovať fotografie a spraviť ich až o 50% menšie, v porovnaní s jpeg. Spolu s HEIF sa v Androide objavila aj podpora pre HDR video HDR VP0 Profile 2.

zdroj: android-developers.googleblog.com

Bezpečnosť je pre Google dôležitá

Okrem spomenutých zmien sa Google zameral aj na zmeny, ktoré sú podľa vlastných slov „dlhodobé investície, ktoré robia z Androidu najlepšiu platformu pre vývojárov“. Ide o ochranu osobných údajov a bezpečnosti užívateľov, ale tiež výkonnosti mobilov. Android napríklad obmedzuje prístup k mikrofónu a fotoaparátu pre aplikácie bežiace na pozadí. Obmedzuje sa aj prístup k neovereným API. Okrem toho Google pracoval aj na oblasti úspory energie a dát.

Ako sme spomínali, Android P DP1 je zatiaľ dostupný len pre vývojárov. Aj to len v mobiloch, ktoré spadajú pod Google, teda Pixel, Pixel XL, Pixel 2 a Pixel 2 XL. Mnoho noviniek nového Androidu sa nás, užívateľov, ani priamo netýka. Skôr otvára nové možnosti pre vývojárov. Každopádne nás čaká ešte viacero verzií, kým sa dočkáme plnohodnotnej verzie Android P, ktorá je naplánovaná na tretí štvrťrok 2018.

zdroj: android-developers.googleblog.com

Najnovšie z kategórie: Android

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio