MOBIL.sk MOBIL.sk

Koľko pamäte pre svoj obsah v smartfóne reálne potrebujete?
zdroj: maxpixel.freegreatpicture.com/

Koľko pamäte pre svoj obsah v smartfóne reálne potrebujete?

Z času na čas sa ma ľudia pýtajú, akú pamäťovú verziu smartfónu pri kúpe zvoliť. Bude stačiť 8 gigabajtov? Alebo má človek siahnuť rovno po mobile so 16 gigabajtmi? Odpoveď je nejednoznačná, ale aj tak sa túto otázku pokúsim zodpovedať.

Všetky smartfóny sú na tom dnes výkonnostne relatívne dobre. Rýchlosť procesory aj veľkosť pamäte RAM dosahujú slušných hodnôt už aj v strednej triede. Pri kúpe nového mobilu si je každý vedomý svojho rozpočtu, a tak jedinou nezodpovedanou otázkou je veľkosť úložiska. Tu si väčšinou môžete vybrať hneď z niekoľkých možností v každej triede.

V tej strednej je nepísanou normou zariadenie s 3 GB RAM a 32 GB úložiska, lenže na trhu nájdete aj smartfóny s 8, 16, 64, 128 alebo 256 gigabajtmi. Tieto možnosti existujú, pretože každý človek má iné potreby a požiadavky. Bude to teda v značnej miere závisieť od vás samých.

Android alebo iOS?

Ešte skôr než začnem písať konkrétne, je potrebné dodať jednu vec. Dôležité je najmä rozhodnutie, či sa chystáte kúpiť si mobil s iOS alebo s Androidom. iPhony totiž nemajú možnosť rozšírenia úložiska. Mali by ste si pamäťovú verziu dobre rozmyslieť už pri kúpe. U Androidov je situácia trochu lepšia, pretože väčšina z nich ponúka možnosť dodatočne pamäť rozšíriť pamäťovými kartami.

Pexels
Pexels

8 GB: Táto hodnota vnútornej pamäte je dnes už značne limitujúca. Keď si zoberieme, že samotný operačný systém môže zabrať 2 až 3 GB vnútorného úložiska, na aplikácie fotky a iné súbory vám toho veľa nezostane. Navyše nikdy nemáte reálne k dispozícii celých 8 gigabajtov. Túto možnosť odporúčam pre absolútne nenáročných používateľov, ktorí mobilom volajú a píšu správy, poprípade občas urobia nejakú fotografiu. Primárne je vhodná aj pre starších ľudí. Deťom by som ju už ale neodporúčal.

16 GB: S touto hodnotou sa už dá prežiť dlhší čas relatívne bezbolestne. Ak si zvolíte 16 gigabajtov, môžete si nainštalovať niekoľko aplikácií, ale aj tak by ste si ich počet mali strážiť. Ak používate Whatsapp, mail alebo si častejšie prezeráte web, 16 GB by vám mohlo stačiť. Ak sa vám pamäť minie, jednoducho si dokúpite pamäťovú kartu. Nenáročným menším deťom takáto pamäť chvíľu vydrží a naučia sa robiť so zariadením. Pokiaľ je však vaše dieťa v predpubertálnom veku, čítajte ďalej.

S 32 gigabajtovou pamäťovou verziou si vystačíte, ak...

32 GB: S 32 gigabajtovou pamäťovou verziou si vystačíte, aj pokiaľ vám slovo cloud nič nehovorí. Ide o akýsi nepísaný štandard. Do pamäte sa zmestia aplikácie, fotky či hudba, a pritom sa nemusíte obávať, že by sa pamäť minula v priebehu mesiacov. Zariadenia poskytujúce túto kapacitu už (v globále) výkonnostne nie sú žiadne bábovky, takže ak chcete spustiť nejakú hru, mobil vás nesklame. Deti sa môžu hrať, sťahovať aplikácie, robiť si s kamarátmi selfie a prvú hlášku o nedostatku pamäte uvidia tak najskôr za rok. Potom bude nutné odstrániť niektoré aplikácie a fotky.

Pexels
Pexels

64 a 128 GB: Pokiaľ patríte medzi ľudí využívajúcich smartfón naplno a neradi sa obmedzujete, kúpou týchto pamäťových verzií nič nepokazíte. Aj menšia z nich vám dokáže slúžiť rok a pol alebo dva bez akýchkoľvek známok po nedostatku vnútornej pamäte. Ak však máte v obľube vytváranie a pozeranie videí alebo so sebou radi nosíte celú hudobnú zbierku offline, odporúčame 128 gigabajtov v telefóne. Pre majiteľov Androidov je tu vždy aj možnosť kúpy pamäťovej karty. Tá síce nemá takú rýchlosť čítania a zápisu dát ako vnútorná pamäť, ale na archiváciu videí poslúži výborne.

256 gigabajtov je bez kompromisov

256 GB: Veľkosť úložiska 256 GB je pre ľudí, ktorí nemajú záujem o kompromisy. Hry, obsah všetkého druhy a fotografie z mobilov za posledných 10 rokov. Pokiaľ si k tomu sem-tam radi natočia nejaké 10 minútové 4K video, táto hodnota pamäte im to umožní. Pamäť týchto obrích kapacít sú zväčša veľmi rýchle, takže vám v sekunde otvoria akýkoľvek veľký súbor. Hodí sa to najmä vtedy, ak s takýmito súbormi pracujete a potrebujete, aby všetko šliapalo ako hodinky. Samozrejme sa musíte pripraviť na to, že mobil s 256 gigabajtmi úložiska bude patriť k tým najdrahším.

Jednoznačná odpoveď neexistuje

Ako som uviedol na začiatku, jednoznačná odpoveď neexistuje. Musíte si určiť priority a presne pomenovať, čo s mobilom robíte. Samozrejme, nech už máte akúkoľvek pamäťovú verziu, vytvorte si pravidelný návyk čistenia úložiska. Existujú na to aj rôzne aplikácie. Odmenou vám bude fakt, že vás veľmi otravná a nepríjemná hláška "Nedostatok voľnej pamäte" bude zďaleka obchádzať.

Najnovšie z kategórie: Tipy & Triky

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio