MOBIL.sk MOBIL.sk

iPhone X sa nepredáva dobre.​​​ Majitelia iPhonov odpovedajú na to, prečo si nekúpili "desiatku"
zdroj: youtube.com / The Verge

iPhone X sa nepredáva dobre.​​​ Majitelia iPhonov odpovedajú na to, prečo si nekúpili "desiatku"

Predaje iPhonu X nie sú úplne to, čo spoločnosť očakávala. Prečo to tak je sa pokúšali zistiť zamestannci z Piper Jaffray, ktorí vyspovedali 1 500 majiteľov iPhonov, ktorý sa tento rok rozhodli nekúpiť si "desiatku".

Spoločnosť Apple oslávila v septembri okrúhle desiate výročie mobilu iPhone predstavením prelomového iPhonu X. Ten ponúkol celkom nový dizajn, 5,8 palcový OLED displej, ktorý pokrýva väčšinu tela, výkonom nabitý procesor A11 a prelomovú technológiu rozpoznania tváre Face ID. Na prvý pohľad to vyzerá ako rozprávkový telefón, po ktorom sa budú blázniť davy ľudí. Bohužiaľ pre kalifornskú spoločnosť, celkom to tak nebolo.

Už dávnejšie sa ukázalo, že predaje iPhonu X sú skôr sklamaním. Zákazníkov zrejme 1 000 eurový „luxus“ v podobe smartfónu až tak veľmi nelákal. Dôkazom je napríklad aj to, že spoločnosť začiatkom roka 2018 znížila jeho výrobu na polovicu. Analytik Ming-Chi Kuo dokonca predpovedal, že predaj iPhonu X sa zastaví s príchodom ďalšej generácie. Na niečo také veru v prípade Apple nie sme zvyknutí.

apple.com

Prečo ale predaje iPhonu X nie sú také ružové? Na jednej strane zavážili nižšie predaje v Číne. Tam sa zákazníci úplne nestotožnili s horným výrezom iPhonu X. Navyše, „desiatka“ sa začala predávať podstatne neskôr ako napríklad iPhone 8 a 8 Plus, takže spoločnosť premeškala prvotný „wow“ efekt. Spoločnosť Piper Jaffray sa ale rozhodola ísť ešte viac do hĺbky a zistiť, čo je skutočný dôvod jednotlivých zákazníkov, ktorí si odmietli kúpiť iPhone X. Vyspovedali až 1500 majiteľov iPhonov. Poďme sa pozrieť na výsledky.

  • 44% ľudí si nekúpilo iPhone X, pretože s ich momentálnym iPhonom nemajú problémy
  • 31% ľudí si nekúpilo iPhone X, pretože im prišiel príliš drahý
  • 8% ľudí si nekúpilo iPhone X, lebo preferujú väčšiu obrazovku
  • 17% ľudí si nekúpilo iPhone X z iných dôvodov

Najväčším problémom, ktorý odrádza od kúpy iPhonu X je teda cena, čo je celkom pochopiteľné. Stále sledujeme trend, že výrobcovia smartfónov svoje mobily postupne zdražujú a zdražujú. Napriek tomu bola ale cenovka presahujúca 1000 eur pre mnohých ľudí píliš. Uvidíme teda, či si z toho Apple zoberie ponaučenie a tento rok nám predstaví iPhony s cenou, na akú sme zvyknutí. Pevne veríme, že áno.

Najnovšie z kategórie: iPhone

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio